Wymiana oleju Szczecin

Cennik - serwis samochodowy Szczecin

Olej silnikowy jest integralnym elementem konstrukcyjnym silnika niezbędnym do jego prawidłowej pracy. Od jakości oleju zależy stan techniczny jednostki napędowej oraz jej długowieczność, zaś dzięki właściwościom smarnym redukuje tarcie umożliwiając pracę silnika - w przypadku uruchomienia silnika bez oleju jego wewnętrzne mechanizmy ulegną natychmiastowemu uszkodzeniu w związku z zaistnieniem wzmożonego tarcia elementów metalowych. Poza funkcjami smarnymi oleje silnikowe pełnią inne, równie ważne funkcje:

Olej silnikowy ułatwia rozruch zimnego silnika - właściwa lepkość oleju ma wpływ na opory rozruchowe silnika, oraz gwarantuje smarowanie już od pierwszych chwil po uruchomieniu.

Olej silnikowy zmniejsza tarcie - lepkość oleju wpływa na grubość zmniejszającej opory tarcia warstwy "filmu" olejowego chroniącego części mechaniczne przed nadmiernym zużyciem, zaś wraz ze wzrostem lepkości oleju spadają opory tarcia. W związku z powyższym utrzymanie odpowiednich parametrów oleju jest ważne dla bezawaryjnej pracy silnika. Niestety w trakcie eksploatacji w związku z pojawieniem się zanieczyszczeń zmieniają się parametry oleju wpływające na zmianę lepkości.  Zanieczyszczenia w oleju pojawiają się w związku z naturalnymi procesami starzenia się oleju oraz jego utleniania, na wskutek zużycia poprzez tarcie i korozję wewnętrznych części silnika, oraz wskutek niepełnego procesu spalania (zanieczyszczenie sadzą).

Olej silnikowy chroni przed korozją - każde paliwo, benzyna oraz olej napędowy, zawiera siarkę. W procesie spalania paliwa zawierającego siarkę powstają tlenki siarki, które wraz z wilgocią tworzą kwas siarkowy powodujący korozję wszystkich elementów smarowanych oraz przyspieszenie starzenia się oleju. W celu ograniczenia niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczeń do olejów dodawane są specjalne dodatki uszlachetniające neutralizujące kwaśne zanieczyszczenia mogące powodować korozję.

Olej silnikowy chłodzi silnik - przez godzinę pracy przez silnik spalinowy o mocy 80KM przepływa 1400 litrów oleju. Olej silnikowy przepływając przez silnik odbiera temperaturę z elementów z którymi ma styczność, w przypadku bardziej wysilonych konstrukcji silników spalinowych w celu obniżenia temperatury stosuje się natrysk oleju na denko tłoka.

Podsumowując olej silnikowy: zmniejsza tarcie i zużycie silnika, utrzymuje wnętrze smarowanych podzespołów w czystości, oraz chroni wnętrze silnika przed korozją. Należy pamiętać iż wraz z przedłużającym się okresem eksploatacji parametry oleju pogarszają się, dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. W przypadku użytkowania pojazdu w trudnych warunkach zaleca się skrócenie okresów pomiędzy wymianami oleju.

Wymianę oleju a także inne naprawy wykonamy dla Ciebie w FAST Warsztat samochodowy Szczecin.

Umów się na wymianę oleju Szczecin